The Australians won eight of the nine heats they contested. In the blue ribbon event, the men's eight, the Australians recorded the fastest of the heats and will start as favourites for today's final.

The other heat winners were the womens pair, four, heavyweight double scull and lightweight double scull.

Winning men's crews were the quad scull and the lightweight pair and four.

Australia has a total of nine crews through to the finals with a further three to race semi finals in an effort to qualify for the finals.

RESULTS OF FINALS:

Nick Hudson in the Men's U/23 Coxless Quad, won Gold convincingly by over 1.5 boat lengths.

Francis, Matt, Tim and Mike won a bronze medal in the Men's U/23 Coxless Eight. Canada took out the event for the second year in a row in a time of 5:42.26, France came in second +2.15 and our guys finishing third +4.63.

Fantastic performances alround, well done guys!

Other Results:

Gold Under 23 W2x Women's Double Scull: Elizabeth Kell, Sarah Outhwaite, Coach: Debbie Fox

Gold Under 23 M1x Men's Single Scull Scott Brennan Coach: Sam Le Compte

Gold Under 23 ML4- Lightweight Men's Coxless Four Ross Brown (WA), Tom Gibson (Tas), Tom Nicholls (WA), Cameron Wurf (Tas) Coach: Rhett Ayliffe

Gold Under 23 ML4x Lightweight Men's Quad Scull Kasper Hebblewhite (Tas), Steve Kuzma (Qld/AIS), Tim Smith (Vic), Sam Waley (Tas). Coach: John Cumper

Silver U23 W2- Women's Coxless Pair: Kyrsten Winkley, Alexandra Doyle, Coach: Debbie Fox

Silver U23 W4- Women's Coxless Four: Claire Shield, Kate Hornsey, Sara Richards, Fleur Chew, Coach:Tom Courtney

Silver Under 23 ML1x Lightweight Men's Single Scull George Jelbart Coach: Sam Le Compte

Silver Under 23 ML2- Lightweight Men's Pair Zac Pritchard (WA), Matt Turnbull (WA) Coach:Rhett Ayliffe

Bronze Under 23 M8 Men's Eight Sam Conrad (Qld), Craig Dorrstein (Qld), David Galley (Qld), Francis Hegerty (NSW), Ben McGeachie (Qld), Matt Ryan (NSW), Tim Williams (NSW), Michael Valli (NSW), Cox:Mitchell Rosenlund Coach: Tim Conrad

4thUnder 23 WL2x Lightweight Women's Double Scull: Jacqueline Bain, Alison Withers: Coach Adrian David

9th Under 23 M4- Men's Coxless Four Trent Collins (SA), Jason Heard (Vic), James Marburg (Vic), Greg Taylor (SA) Coach:Neil Myer